Syndróm temporomandibulárnej bolesti a dysfunkcie (TMD)
TMD je súbor ochorení a porúch, ktoré súvisia so zmenou štruktúry, funkcie alebo fyziológie žuvacieho ústrojenstva a ktoré môžu byť spojené s ďalšími systémovými ochoreniami a komorbiditami (De Leeuw., Klasser G., 2013).
Bruxismus je opakovaná aktivita žuvacích svalov charakterizovaná zatínaním alebo škrípaním zubov, trvalým zatnutím alebo trhaním dolnej čeľusti, ďalej špecifikovaný ako denný alebo nočný bruxismus (medzinárodný konsenzus odborníkov z r. 2013).
Anatómia
Čeľustný kĺb je tvorený jamkou hornej čelusti a hlavou sánkovej kosti, medzi ktoré je vmedzerený disk z väzivovej chrupavky. Tento disk zabezpečuje tlmenie tlakovej sily a zväčšovanie rozsahu pohybu v kĺbe.
TMD patrí medzi najrožšírenejšie typy chronickej orofaciálnej bolesti. TMD predstavuje skupinu príbuzných porúch žuvacieho ústrojenstva s radou spoločných príznakov.
Temporomandibulárny kĺb (TMK)
Kĺb v ľudskom tele ako každý iný. Najčastejšie spomínané časti súvisiáce s týmto kĺbnym spojením sú temporomandibulárny disk, žuvacie svaly, kĺbne púzdro a ligamentá. Pre správne fungovanie musí byť dobre nastavená súhra všetkých systémov tela. Pracovné skupiny motoneurónov (MNTG) pri riadení žuvacích svalov zabezpečujú komplexnosť a variabilitu svalových pohybov, hlavne vo vzťahu k rôznym kinematickým podmienkam vo fyziologických situáciách. Pohyby a funkcie, ku ktorým patrí žuvanie, rozprávanie, prehĺtanie a spev, vyžaduje kinematickú rozmanitosť. Svaly a kĺby musia pracovať koordinovane, aby mohli zaistiť bezproblémový pohyb dolných zubov do polohy, v ktorej dokonale priliehajú k horným zubom (Hellmann et al. 2014).
Etiológia
Temporomandibulárne poruchy sú najčastejšou príčinou orofaciálnej (tvárovej) bolesti, nezubného pôvodu, pre ktoré nás pacienti navštevujú v porovnaní s bolesťami driekovej chrbtice na druhom mieste. Pocit dyskomfortu v oblasti TMK môže byť primárne spôsobený klasicky ako u iných kĺbov stranovou nerovnováhou svalového aparátu. Problémy s TMK môžu byť pridružené aj sekundárne, kedy porucha vznikne na základne iného ochorenia, napríklad pri autoimunitných ochoreniach, reumatoidnej artritíde a pod. Tieto ochorenia môžu viesť k narušeniu kontinuity, poškodeniu tkanív a následne degenerácií.
Syndróm TMD si klienti niekedy neuvedomujú a navštívia naše ambulancie z dôvodu bolesti hlavy, krčnej chrbtice alebo ramenného pletenca. Až pri dôkladnej klinickej diagnostike zistíme, že tento dyskomfort, ktorý pociťujú je spôsobený práve pre nepsrávnu funkciu TMK. Nie je to ale pravidlo.
Hlavné problémy pri TMD:
- bolesti hlavy, spánkov, migrenózne bolesti, citlivé vlasy na dotyk
- preskakovanie či praskanie čeľuste, bolesti svalov tvére
- pískanie v ušiach, bzučanie, zvonenie (tinitus), vertigo, zaľahnuté v uchu
- obmedzené otváranie úst, blokovanie pri otváraní alebo zatváraní úst, vybočenie sánky pri otváraní alebo zatváraní
- obmedzená mobilita krčnej chrbtice
- bolesti ramien, skolióza, necistlivosť paží a prstov
- zatínanie zubov, bruxismus, zodraté fasety, bolesť zadných zubov
- problémy s prehĺtaním
- bolesť krku
- bolesť za očami
- krvou podliate oči
- citlivosť na svetlo
Vyšetrenie pacienta
V Klinike ReFit prebieha liečba temporomandibulárneho skĺbenia alebo v skratke liečba TMD vstupnou diagnostikou. V rámci tejto diagnostiky dôkladne odoberáme anamnézu, kladieme pacientovi cielené otázky, zaujíma nás miesto bolesti, popis bolesti. Vyšetrujeme pohľadom z každej strany a podbrobne si získané informácie zapisujeme. Nasleduje palpácia lymfatickýh uzlín, sledovanie abrázie (opotrebenia zubov). S pacientom vykonávamie statické a dynamické testy žuvacieho svalstva, robíme screening chrbtice, ramenných pletencov a panvy. Nasleduje meranie tváre, ktoré nám neurčí diagnózu ale je pre nás vodítkom k správnej diagnostike. Na základe získaných informácií sa s pacientom dohodneme na ďalšom postupe a rehabilitácií. Rehabilitácia TMD v Klinike ReFit nie je viazaná na jedného terapeuta, väčšinou ide o spoluprácu zubára, ortodontistu, neurológa, fyzioterapeuta a pod.
V prípade, že ste sa pri čítaní textu pozastavili a zamysleli nad tým, či aj Vy netrpíte syndrómom TMD, skúste vyhľadať špecialistu a skonzultovať Vaše symptómy.
Mgr. Ján Strigáč, hlavný fyzioterapeut
Prečítajte si viac o rehabilitácií TMD >>